Polgárőrség a városok és a falvak biztonságáért
BPSZ 2005.11.25. 17:29
Polgárőrség a városok és afalvakbiztonságáért
Dr. Túrós András előadása a Kriminálexpon
Közbiztonság szempontjából a városokat nyugodtan nevezhetjük „BŰNÖS” településeknek. A bűnözés városokban koncentrálódik!
Gyermekkoromat egy kis Borsod megyei községben töltettem. Nem is emlékszem arra, hogy b űncselekmény történt volna. Ez a település ma is bűnözésmentes.
Hosszú pályafutásom alatt azt tapasztalom, hogy a községek, kisvárosok, kistelepülések helyileg szervezik meg a biztonságukat, helyileg szervezik meg önvédelmüket. A kistelepüléseken a polgármester, az önkormányzat, a helyi politikai elit az egyik legnagyobb feladatának tekinti, hogy a település biztonságos legyen!
A nagyvárosokban nem lehet tapasztalni ezeket a törekvéseket. A nagyvárosokban természetesnek tartják, tartjuk a b űnözést! A nagyvárosokban a város egészére nem lehet hatékony intézkedéseket hozni.
A nagyvárosokban nem m űködnek az önvédelmi reflexek, általában az állami szervektől várják a közbiztonság fenntartását, a bűnözés megelőzését.
Én azt tapasztalom, hogy a nagyvárosi b űnmegelőzés nagyon-nagyon lassan fejlődik, amelynek számos objektív és szubjektív oka van, ezekről én most nem beszélek!
A Polgár őrség sajátos Magyar bűnmegelőzési szerveződés, amely már 15 éve végzi áldásos tevékenységét.
1 740 egyesület van országszerte, minden fontosabb településen jelen vagyunk. Nyugodtan mondhatom, hogy behálózzuk az országot.
A Polgár őrségnek 70 000 tagja van. Egy humán nehéz szervezet! Létszáma évről, évre nő, az évi átlagos növekedés 4-5 000 fő. A Polgárőrségnél is megfigyelhető, hogy elsősorban a kistelepüléseken erősek az Egyesületek. 1 500-2 000 fős településeken 40-50 fős Polgárőr Szervezetek is működnek.
A F ővárosban és a 18 megyei városban mindösszesen kb. 12 000 Polgárőr lát el szolgálatot. Ez az összes Polgárőr 17 %-a.
Ezzel szemben a lakosság 40 %-a az említett városokban él. Az összes ismerté vált b űncselekmény 50 %-a ezekben a nagyvárosokban történik.
Tehát a lakosság létszámához, a b űnözés nagyságához képest nagyon kevés a Polgárőr a nagyvárosokban.
Az ok nagyon egyszer ű.
Az elszemélytelenedés,
A közömbösség,
A hagyományos közösségek megsz űnése,
A szolidaritás hiánya.
A Polgárőrség (az OPSZ):
- Kiemelt figyelmet fordít a városok biztonságára,
- Azt is mondhatnám, hogy az utóbbi 5 évben kizárólag a városok biztonságával foglalkoztunk.
1. Minden évben város biztonsági fórumot szervezünk, ahol összegezzük a tapasztalatokat, és ajánlásokat fogalmazunk meg a Polgárőr Szervezetek részére, az aktuális bűnmegelőzési tennivalókról.
2. Minden évben pályázatot írunk ki a nagyvárosokban m űködő Polgárőr Egyesületek támogatására. A pályázatok a hatékonyabb bűnmegelőzést segítik, a Polgárőr tagfelvételt szorgalmazzák, illetve az egységes Polgárőr Szervezetek kialakítását szorgalmazzák.
3. A nyári idegenforgalmi pályázatok kiírásával is els ősorban a városok élveznek prioritást. Turisták, nyaralók, üdülők a Polgárőrök részéről is kiemelt figyelmet kapnak.
A Polgár őrség küldetése a bűnözés – elsősorban a közterületi bűnözés megelőzése. Civil jelleggel, civil eszközökkel, de ma már nem amatőr módon.
Ebb ől az következik, hogy a Polgárőrség a városokban SZITUÁCIÓS bűnmegelőzést végez. Melyek ezek:
Rendszeres jár őrözés és megfigyelő szolgálat a városokban, kerületekben, lakóparkokban.
Rendszeres és visszatér ő megfigyelő szolgálat a pénzintézeteknél, különösen a Postáknál. A Posta a Polgárőrség stratégiai szövetségese, évente 20 millió forinttal támogatja a Polgárőr Egyesületeket.
Iskolák környékén visszatér ő ellenőrzés.
Parkok, játszóterek ellen őrzése
Az utóbbi 3 évben valósággal berobbant a Polgár őrségnél a lopott, körözött gépjárművek megfigyelése. Megalakult a Gépjármű felderítő Tagozat, amely elnevezésében megtévesztő lehet. A valóságban nem végeznek hatósági feladatokat. A Polgárőrség kb. 50 darab gépjármű felderítő eszközzel rendelkezik, és rendszeresen ellenőrzik a közutakat, közterületeket, tapasztalataikról tájékoztatják a Rendőrséget. Az akciók a Rendőrséggel közösen történnek. Több száz lopott gépkocsi felderítésében működtek közre. A Polgárőrségnél a MÁTRIX, a SigmoID és a ZsebZsaru gépjármű felderítő rendszer igen népszerű.
A Polgár őrség humán összetétele nagyon kedvező. Tagjaink között megtalálhatóak az egyszerű állampolgárok, magasan kvalifikált értelmiségiek, politikusok, a közélet szereplői, polgármesterek nyugdíjas rendőrök, katonák, határőrök.
A kedvez ő összetételen lehet érteni azt is, hogy közterületi SZITUÁCIÓS bűnmegelőzés mellett, KOMMUNIKÁCIÓS bűnmegelőzést, illetve SZELLEMI, ELMÉLETI bűnmegelőzést is végeznek.
Lakossági fórumok,
El őadások, osztályfőnöki órák az iskolákban,
Drog felvilágosító rendezvények,
Balesetmegel őzési programok.
A kommunikációs b űnmegelőzést jól szolgálja, jól segíti a Polgárőr Ifjúsági Tagozat, amely a 25 év alatti Polgárőröket tömöríti. Élen járó, úttörő munkát végeznek ezen a területen a Debreceni Egyetem Polgárőrei. Joghallgatókból, egyetemi tanárokból álló Polgárőr Egyesület. Tulajdon képen ablak a jövő értelmiségére, jogászaira, akik Kelet-Magyarországon járják a településeket és nagy sikerű bűnmegelőzési fórumokat tartanak.
Befejezés:
A Polgár őrség nem öncélú szervezet, bár van ilyen hozadéka is, hiszen a közösség formáló hatását egyre jobban lehet tapasztalni.
Ilyenek:
§ A rend, a fegyelem, a felelősség iránti elkötelezettség,
§ Hivatástudat csírái megjelentek,
§ Sportolási lehetőségek,
§ Kulturális kapcsolatok,
§ Családi kapcsolatok,
§ Egyéb közösségi munka.
o A Polgárőrség legfontosabb hozadéka a hatékonysága, a közbiztonság területén jelentkezik, hiszen ahol Polgárőrség működik szinte mindenütt javult a lakosság szubjektív biztonságérzete.
o Ahol Polgárőrség működik kedvezőbbek a Rendőrség és lakossági kapcsolatok.
o Polgárőrök-rendőrök közös szolgálata nagyobb terület ellenőrzését teszik lehetővé.
o Rendőri vezetők szerint a Polgárőrök mindenütt hozzá járulnak a közbiztonság javításához.
Ezeket számadatokkal is alá tudom támasztani. A 70 000 Polgár őr évente 8 millió szolgálati órát teljesít. Ez 700 forintos vagyonőri órabérrel beszorozva 6 milliárd forint körüli összeg, ingyen ellenszolgáltatás nélkül. Nem is beszélek arról, hogy a Polgárőrök megelőző szolgálataik során több mint 10 000 jogsértőt érnek tetten és több tízezer jelzést adnak a hatóságoknak.
Látható, hogy a Polgár őrség a leghatékonyabb és a legolcsóbb bűnmegelőzési civil szervezet!
|