Petárda
BRFK 2007.12.10. 18:10
Tájékoztató a tűzijáték termékek felhasználásáról (ORFK)
2007.12.04. kedd 15:01
A polgári célú pirotechnikai tevékenységek felügyeletéről szóló 155/2003. (X. 1.) Korm. rendelet szabályozza - többek között - a „tűzijáték” termékek forgalmazását, illetve felhasználását Magyarországon.
A média legtöbbször a leegyszerűsítő „Petárda rendelet” formában hivatkozik rá, és rendkívüli esemény esetén „petárda baleset hírként” jeleníti meg a történteket. A tévedések és a félreértések elkerülése végett tisztázandó mit is takar ez az elnevezés.
Az állampolgárok, illetve a média a petárda kifejezést tévesen többféle értelemben is használja. Egyrészt pirotechnikai termékek gyűjtőfogalmaként, másrészről - és ez a helyes szóhasználat - meghatározott felépítésű pirotechnikai termékek megnevezéseként. A fent hivatkozott jogszabály meghatározza a petárda fogalmát: „lőpor vagy fémpor tartalmú durranótöltettel ellátott, gyújtószállal vagy dörzsfejjel és késleltetővel szerelt, nem fémköpenyes, az esetleges fényhatás mellett elsődlegesen hanghatást keltő pirotechnikai termék, illetve annak telepet alkotó változatai”. A megfogalmazás elég összetett, de így biztosított a petárdának a többi pirotechnikai terméktől történő egyértelmű megkülönböztethetősége. Különböző méretű és kinézetű petárdák léteznek, de mindegyikről elmondható, hogy látványhatással alig rendelkező, elsődlegesen hanghatást keltő pirotechnikai termék.
2004. év szilvesztere során tapasztalhattuk, hogy a petárdák használata rendkívüli módon zavarja a köznyugalmat. Sajnálatos módon úgy használták a petárdát, hogy az balesetet okozott, félelmet keltett az emberekben, megrémültek a háziállatok. Több esetben vagyoni kár is keletkezett. A közvélemény ezért nem is a használatuk korlátozását, hanem teljes betiltásukat szorgalmazta. Bebizonyosodott, hogy az állampolgárok nem úgy használták ezt a lehetőséget, az európai uniós jogharmonizáció folytán biztosított magasabb jogszabályi szabadságot, mint ahogyan ez feltételezhető lett volna.
Magyarországon 2005. november 23-ától tilos magánszemélyeknek petárdát birtokolni, illetőleg felhasználni. A rendelet egyértelműen kimondja, hogy „magánszemély petárdát nem birtokolhat”. A vonatkozó szabálysértési tényállás alapján az a személy, aki a tilalom ellenére petárdát birtokol 50 ezer forintig, aki petárdát felhasznál, 100 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. Egyúttal azt a pirotechnikai terméket, mellyel a szabálysértést elkövették, el kell kobozni.
A petárdák kivételével az egyéb pirotechnikai termékek egy részének egész évben, illetve szilveszteri szabad felhasználása nem tilos. Ezeknek a termékeknek a hanghatása a látványhatásukhoz képest nem jelentős, rendeltetésszerű felhasználásuk - amely iránt jelentős társadalmi igény mutatkozik - balesetet, sérülést, kárt nem okoz.
A rendelet egész évben lehetővé teszi a csekély hatóanyag-tartalmú, ún. játékos pirotechnikai termék (I. pirotechnikai osztály) szabad forgalmazását és felhasználását. E termékeket 14. életévüket betöltött személyek egész évben engedély nélkül megvásárolhatják és használhatják. Ezek a termékek olyan üzletekben is forgalmazhatók, amelyeket nem kifejezetten pirotechnikai termék forgalmazására hoztak létre, pl.: az I. pirotechnikai osztályba tartozó „tortagyertyát” cukrászdában is meg lehet vásárolni.
A nagyobb hatóanyag-tartalmú tűzijáték termékeket (pl.: római gyertya, tűzforgó, röppentyű, vulkán, vezetőpálcás rakéta, szikraszökőkút, bombetta telep) nagykorú személyek december 28-31. között engedély nélkül megvásárolhatják, birtokolhatják, tárolhatják és a használati utasításnak megfelelően december 31-én 18 órától január 1-én 06 óráig felhasználhatják. A professzionális céllal készített, nagy hatóanyag-tartalmú termékeket természetesen csak pirotechnikus vásárolhatja meg érvényes felhasználási engedély birtokában.
Pirotechnikai termék csak működési engedéllyel rendelkező nyílt árusítási üzletből, vagy forgalmazó raktárkészletéből vásárolható. Vásáron és piacon csak működési engedéllyel rendelkező üzletben hozható forgalomba az un. játékos pirotechnikai termék, a tűzijáték termékek pedig ott nem forgalmazhatóak. A forgalmazható tűzijáték termékek év végi árusítását a rendőrhatóság átmeneti tárolóhelyre, konténerre is engedélyezheti. A konténereket általában a bevásárlóközpontok környékén állítják fel. Engedélyt csak olyan kereskedő kaphat, aki a rendeletben előírt személyi és tárgyi feltételeknek megfelel, illetve a forgalmazandó termékeinek minőségileg bevizsgáltnak és tanúsítottnak kell lenniük.
Saját érdekünkben ne vásároljunk piacon, illegális árustól tűzijáték terméket, mert ezzel magunkat és környezetünket is veszélynek tesszük ki.
A legálisan forgalmazott pirotechnikai termékek feliratai magyar nyelvű, közérthető használati és kezelési útmutatót, valamint baleset- és egészségvédelmi figyelmeztetést is tartalmaznak. Ezen információk ismeretében - a rendeltetésszerű felhasználás során - a magánszemély biztosíthatja, hogy pirotechnikai tevékenysége ne sértse, illetve ne veszélyeztesse a többi ember és az állatok életét, testi épségét, egészségét, mások vagyonát, a természeti és az épített környezetünket.
A játékos pirotechnikai termékeket magánszemélyek egy időben és helyen összesen 1 kg bruttó tömegig tárolhatnak, míg a forgalmazható tűzijáték termékekből egy időben és helyen összesen 3 kg bruttó tömeg tárolható. A tárolás feltételeit a kormányrendelet tartalmazza.
A magánszemélyek által szabadon felhasználható pirotechnikai termékek tárolására vonatkozó legfontosabb szabályok:
*
ezen pirotechnikai termékek más tűzveszélyes anyagokkal (pl.: üzemanyag, hígító) együtt nem tárolhatók;
*
lakásban a pirotechnikai termékeket a kiskorú személyektől elzártan kell tartani;
*
tetőtérben és alagsorban, pincében pirotechnikai terméket tárolni nem szabad;
*
hibás, illetve valamilyen okból sérült burkolatú pirotechnikai termékeket a többi pirotechnikai terméktől el kell különíteni, az ilyen hibás terméket felhasználni tilos, a vásárlás helyére kell visszavinni;
*
a pirotechnikai termékek eredeti szerelési formáját megbontani, a terméket szétszerelni nem szabad.
A fel nem használt, hibás vagy lejárt szavatosságú terméket, szilvesztert követően 5 napon belül a forgalmazónak vissza kell szállítani. A forgalmazó köteles azt térítésmentesen és költség felszámítása nélkül visszavenni.
A pirotechnikai termékek illegális forgalmazásának, árusításának és használatának megakadályozása összehangolt intézkedéseket tesz szükségessé a Rendőrség - Határőrség, valamint a Vám- és Pénzügyőrség között. Ennek érdekében minden évben kidolgozásra kerül egy „Fokozott ellenőrzési terv”.
2006. évben országosan a rendőrség ipari robbanóanyaggal és pirotechnikai termékekkel kapcsolatos szabálysértési eljárást 599 esetben folytatott le, 468 személyt marasztalt el és közel 8,5 millió forint pénzbírságot szabott ki.
A tűzijáték termékek komoly balesetet okozhatnak a gyakorlatlan felhasználónak, ezért a felhasználás előtt kérjük, minden esetben olvassa el használati útmutatót. A balesetek elkerülése és megelőzése érdekében javasoljuk, hogy a szülők hívják fel gyermekeik figyelmét a pirotechnikai termékek felhasználásával kapcsolatos veszélyekre.
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket, Boldog Újévet és balesetmentes szórakozást kíván az Országos Rendőr-főkapitányság!
|