polgarorgyorujbarat
polgarorgyorujbarat
ez van.
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
HIRLEVÉL
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Jótanácsok!!
Jótanácsok!! : Jótudni..

Jótudni..

www.police.hu  2008.11.23. 21:44

Külföldre utazásnál.

 
 
Jó tudni!
2008.10.01. szerda 12:08
 

A legfontosabb, hogy az utazás kezdete előtt győződjünk meg az úti okmányok érvényességéről. Ha az úti okmány nem érvényes, akkor nem mehetünk külföldre.

Az, hogy csatlakoztunk a Schengeni Egyezményhez nem azt jelenti, hogy úti okmány nélkül léphetjük át a schengen tagországok határát. Útlevéllel, vagy személyi igazolvánnyal mindenféleképpen rendelkezni kell.

 

 

Milyen úti okmánnyal lehet külföldre menni? Melyik személyi igazolvány jó a határátlépéshez? A régi, keményfedeles? Az újabb, a puhafedeles? A kártya formájú? Az ideiglenes?

 


A külföldre utazáshoz szükséges okmányokat Magyarországon törvény határozza meg. A törvény (1998 évi. XII. Tv. a külföldre utazásról 1.§. (3). bek.) alapján a külföldre utazás joga érvényes úti okmánnyal gyakorolható. A magyar állampolgár érvényes személyazonosító igazolvánnyal is gyakorolhatja a külföldre utazás jogát az Európai Gazdasági Térségről szóló egyezményben részes tagállam területére történő beutazáskor és a tagállamok közötti utazás során, valamint ha azt nemzetközi szerződés lehetővé teszi.

Tehát az az okmány, amely jó a határátlépéshez -az útlevél és -a személyi igazolvány (régi és új típusú egyaránt; puha fedeles, kemény fedeles, a kártya formátumú és még az ideiglenes is).

 

 

Ebből következik, hogy más okmányt - például az új típusú jogosítványt, diákigazolványt, születési anyakönyvi kivonatot, stb. - nem lehet felhasználni a határátlépéshez. Tehát ha otthon maradt az útlevél vagy a személyi, sajnos más választás nincs, vissza kell menni érte. Ilyenkor ne a rendőrt szidjuk, hiszen ez nem rajta múlik, mérlegelés nélkül tartania kell magát a szabályokhoz.

 


Az útlevéllel mindenhova utazhatunk – természetesen, ha vízumra van szükség egy országba, akkor azt meg kell szerezni-, a személyi igazolvánnyal az Európai Gazdasági Térség tagállamaiba (Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Izland, Írország, Görögország, Hollandia, Lengyelország, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia) utazhatunk, illetve nemzetközi szerződések alapján a felsorolt tagállamokon kívül Horvátországba és Svájcba ( ide csak az új típusú kártya formátumúval).

 


Kiskorú gyermekem kísérővel vagy egyedül megy nyaralni. Milyen engedélyek szükségesek ehhez, kell-e egyáltalán ilyen engedély?

 


A gyermek útlevele vagy személyi igazolványa birtokában, a magyar szabályok szerint, önállóan is átlépheti a határt. Ajánlatos azonban, hogy a kiskorú vagy a vele utazó személy vigye magával a szülők - magyarul és a meglátogatni szándékozott ország, illetve a tranzitország nyelvén megfogalmazott, vagy ezekre lefordított -nyilatkozatát arról, hogy a kiskorú külföldre utazásához hozzájárulnak.

 

A nyilatkozat tartalmazza a kiskorú, a kísérő és a szülő(k) adatait, a kiskorú úti okmányának számát, a külföldi tartózkodás célját, helyét, a meglátogatni kívánt személy vagy intézmény adatait, elérhetőségét. A külföldi rendőrizeti szervek különösen akkor vizsgálhatják a hozzájárulás meglétét, ha felmerül annak a gyanúja, hogy a gyermek jogellenes külföldre viteléről, gyermekkereskedelemről vagy a kiskorú érdekeinek másfajta veszélyeztetéséről van szó. E szabályok államonként eltérőek lehetnek, ezért javasolt az előzetes tájékozódás, amely az adott állam külképviseletén megtehető.

 

 

Hogyan kell egyáltalán átlépni a határt? Hogyan kell felkészülnöm erre? Van külön rendje a határátkelőhelyeknek?

 

 

A Szlovákiával, Ausztriával és Szlovéniával közös határ mindenhol átléphető, viszont a schengeni külső államhatárt (Ukrajna, Románia, Szerbia, Horvátország) csak bizonyos helyen szabad átlépni.

Ez a határátkelőhely. Ez a forgalom típusától függően lehet közúti, vízi, légi, vasúti, működhet éjjel-nappal vagy csak bizonyos időszakokban, csak gyalog lehet átkelni rajta, vagy gyalog tilos átkelni; szóval nagyon sokféle határátkelőhely van. Itt történik a határforgalomban a személyek, a járművek, az okmányok és szállítmányok ellenőrzése és az államhatáron való átléptetése. De a szabály mindenhol ugyanaz: csak itt lehet átlépni az országhatárt, mert aki nem ezt teszi, az bizony szabálysértést követ el, ami büntetendő.
A közúti határátkelőhely megközelítése általában nem okoz gondot. Ebben segít még a besorolás előtt egy rendőr, aki nemcsak azért integet, mert barátságosan búcsúzkodik, hanem mert jelzi, hogy melyik sávba kell beállni. Érdemes megfogadni a "tanácsát".


Tehát, mivel az EU állampolgárai vagyunk, mi beállhatunk az EU, EEA jelzésű sávokba. Ezt a jelzést a határátkelőhelyen a forgalmi sávok feletti tetőn találhatjuk, de minden határátkelőhelyen vannak előjelző táblák, amelyek segítenek a megfelelő besorolásban. Amennyiben a gépjárműben nem EU tagállam polgára is utazik, akkor csak a nem EU-s sávot használhatjuk, mert a rendőr visszaküld bennünket, általában, a sor végére.

 


Mit vihetek magammal külföldre, mit hozhatok haza?


Erre a kérdésre a választ a célország nagykövetsége ismerik, ezért ilyen ügyekben tőlük kérjen felvilágosítást.

 

 

Nekem is vannak kötelességeim a határátlépésnél?

 

 

Nem is kevés. Ezeket jó tudni, hiszen a határátlépésnek is vannak szabályai. Ezek a szabályok nem saját magukért vannak, hanem azért, hogy segítségükkel gyorsabban, kulturáltabban tudják a rendőrök lebonyolítani az úti okmányok ellenőrzését. A határátkelőhelyen a személyek, járművek és szállítmányok ellenőrzése és átléptetése a határátkelőhelyre való érkezés sorrendjében történik. Az utas köteles úti okmányát, valamint egyéb okmányokat a határforgalom ellenőrzését végző rendőr részére ellenőrzésre átadni.
A határforgalom-ellenőrzés során, a járművek és a szállítmányok átvizsgálásakor a jármű vezetője a rendőr felhívására köteles a jármű utas-, motor-, csomag- és rakterét kinyitni, az ott található tárgyakat ki-és berakodni, a csomagot felnyitni.
A határátkelőhelyen az általános szabályokon kívül egy sor speciális szabályt is be kell tartani. A KRESZ ugyanúgy érvényes itt is, és megszegéséért a rendőr bizony-bizony büntet. Nem azért, mert szeret büntetni, hanem mert jogszabály szerint köteles a határátkelőhely rendjét betartatni.

Az átlépő utasok jogaira, kötelességeire vonatkozó Utastájékoztató valamennyi útlevélkezelő fülkére, pultra, valamint az ügyfélforgalom számára megnyitott helyiségekben ki van függesztve, ebbe bármikor, bárki belenézhet. A határátkelőhelyet a személy-, áru- és járműellenőrzést követően lehet csak elhagyni.

 

Van egy-két imádnivaló háziállatom, kivihetem-e őket külföldre magammal?
 

Persze. Semmi gond. Kis kedvenceit könnyen kiviheti magával. Az Európai Unió előírásai szerint a kutyának, macskának, a vadászgörénynek kisállatútlevélre van szüksége. Tehát amennyiben az utas az említett házi kedvencekkel kívánja átlépni a határt, ún. állatútlevéllel (pet passport) köteles rendelkezni. Mindezek miatt az utazás előtt mindenképpen javasolt megkeresni a lakóhely szerint illetékes állatorvost. Unión kívüli országba utazáskor érdeklődjön az adott ország külképviseletén.

 

Kölcsönbe kapott gépjárművel mennék külföldre. Milyen papírok, okmányok kellenek?

A nem saját tulajdonú gépjármű külföldre viteléről jogszabály rendelkezik. (35/2000 (XI.30.) BM rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról 72. §.). Magyarra lefordítva: harmadik (nem uniós) országba nem saját tulajdonú gépjárművet csak a tulajdonos vagy az üzembentartó írásos engedélyével lehet kivinni. Ezt az írásos engedélyt közokiratba, vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni (ez nem jelent mást, mint hogy két tanú egyetemlegesen igazolja ennek hiteleségét).

 


Mit kell tartalmaznia az írásos hozzájárulásnak?

 

 

-a jármű használójának nevét,

-úti okmányának számát,

-a jármű rendszámát,

-alvázszámát,

-a forgalmi engedély jogosultjának nevét, aláírását,

-gazdasági társaság esetén annak cégszerű aláírását,

-azt az időtartamot, amely alatt az országot a járművel elhagyhatja.

 

Magyarországon bérbe vett vagy lízingelt jármű esetén ezt a hozzájárulást a bérleti, illetve a lízingszerződés pótolja, amennyiben abból megállapítható, hogy az üzemben tartó a járművel az ország területét jogosult elhagyni. A szerződést a határátlépés ellenőrzésekor felhívás nélkül be kell mutatni az eljáró rendőrnek. Ha nem állapítható meg a szerződésből a hozzájárulás ténye, akkor bizony meg kell keresni azt, akitől lízingelték a gépjárművet, hogy engedélyezze annak külföldre vitelét.

 


Szükséges még valami más papír is?

 

Természetesen. De nem kell kétségbe esni, felesleges külön utánfutót venni a papíroknak. A határátlépéshez sem szükséges más okmány, mint a belföldön való autózáshoz. Ahogy a szerv mondja "…pot kívánok. Gépjárműellenőrzés. Jogosítványt, forgalmit, zöld kártyát, kötelező biztosítást kérem ellenőrzésre." Itt sincs másképp. Némely ország megköveteli, hogy a belépők nemzetközi jogosítvánnyal rendelkezzenek. Ezt a célország magyarországi nagykövetségén kell megérdeklődni. A nemzetközi vezetői engedélyt az illetékes okmányirodában lehet kérelmezni. A magyar jogosítvány ugyanúgy elfogadott az unió területén, mint a környező országokban. Van olyan ország, ahová csak nemzetközi kötelező felelősségbiztosítással léphetünk be (pl. Ukrajna). Ennek szükségességét célszerű megérdeklődni az adott ország nagykövetségén.

 

 

Szeretnék olyan vízi túrára menni, amely határvízen lesz.

 

Akkor azt bizony be kell jelenteni a Rendőrségnek - mégpedig a határvízen történő közlekedés megkezdése előtt legalább - 30 nappal a területileg illetékes rendőr-főkapitányságon.

A kérelem tartalmazza:

-a kérelmező személyi adatait, illetve ha a kérelmező szervezet, ennek a megnevezését, székhelyének és telephelyének címét;

-a résztvevők számát;

-a közlekedés megkezdésének, valamint várható befejezésének időpontját;

-a vízi jármű típusát és számát;

-a határvízen való közlekedés útvonalát;

-a tervezett kikötési helyek felsorolását.

 

A vámosok és a szomszédos állam illetékes szerveinek hozzájárulását a rendőr-főkapitányság szerzi be.

 

Mit tegyek, ha külföldön bajba kerülök?

 

- Az adott ország jogszabályait be kell tartani!! Így nem kerülhet konfrontációba a hatóságokkal!
-Úti okmányát, pénzét tartsa lehetőleg külön-külön, esetleg nyakba akasztva.

- Ismeretlentől ne fogadjon el csomagot, lehet hogy kábítószer van benne.

- Útlevelét, okmányait ne adja zálogba, letétbe.

- Indulás előtt jegyezze fel az adott országbeli magyar külképviselet címét, telefonszámát.

- Ha baj történik, azonnal tegyen feljelentést a külföldi rendőrségen, és ha ellopták úti okmányát, jelentse be a magyar külképviseleten.

 

 

Ha egyes országok szabályai részletesebben érdeklik, keresse meg a Külügyminisztérium honalpját.

 

 
POLGÁRŐRSÉG
Indulás: 2005-09-17
 
naptár
2025. Május
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
Győrujbarát
 
Móka-kacagás
 
OPSZ
 Logo
 
Rendőrség
ORFK
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?