A BNMEGELZS RA S RTKE
A bncselekmny trsadalmi kra sokszorosa a konkrt, srtettet rt anyagi krnak!
A polgrrsg nagyon kell, nagyon j……, de sokba kerl (?)
Tudjuk, hogy a polgrrk tevkenysge „csak” egy kis szelete a bnmegelzsnek, s ebben az rtelemben taln nem is teljesen pontos a cm. Ennek ellenre fontosnak tartjuk felhvni a figyelmet arra, hogy nemcsak krnk, adunk is. Akkor is, amikor br krnk, nem kapunk…
Az OPSZ szervezsben bnmegelzsi hnap kezddtt 09.15-n. A rendezvny megnyitjn tbb neves elad dicsrte a polgrrket, nhny „kevsb neves” hozzszl, pedig a nehzsgekrl beszlt. Abban teljes egyetrts volt, hogy a polgrrk bnmegelz tevkenysgre szksg van, de ez a tevkenysg a polgrrk nkntessgt figyelembe vve is pnzbe kerl. Tl (?) sokba, s nehz elre ltni, hogy megri e.
Az nkormnyzatok lehetsgkhz mrten kisebb – nagyobb sszeggel tmogatjk az egyesleteket. A problmk akkor kezddnek, amikor az nkormnyzat illetkes bizottsga felteszi teljesen jogos krdseit: Mennyibe kerl? Megri?
Arra, hogy mennyibe kerl, knny vlaszolni: kilomter, benzin, telefon, szmtgp, ruha, tea, amortizci, karbantarts, javts, zemeltets…sok-sok olyan ttel, melynek mrhet mennyisge, forintban kifejezhet ra van. A szorzs pedig nem nagyon bonyolult matematikai mvelet.
Ms a helyzet azzal a krdssel, hogy megri?
Mieltt megprblnnk vlaszolni erre a krdsre, rdemes visszakanyarodni a bnmegelzsi hnap megnyitjn elhangzott egyik eladsra, melynek kzponti tmja a bnzs ltal okozott trsadalmi kr volt. Az elad kimutatta, hogy pl. egy 8000 Ft. rtk kerkpr ellopsa mekkora forintban kifejezhet trsadalmi krt jelent. A vgeredmny (az gyn dolgoz rendrk munkaideje, az adminisztrci ra, esetleges gyvdi, gyszi, brsgi kltsgek…) elkpeszten magas sszeg lett!
Azon kvl, hogy anyagilag kifizetdbb lenne nem foglalkozni az ellopott kerkpr gyvel – st egyenesen arnytalan kltsget okoz, ha kiderl a tettes kilte – kiderlt: nagyon komoly megtakartst jelent a trsadalom szmra (trsadalmi haszon) egy kerkpr ellopsnak megelzse, ltalnosabban fogalmazva az eredmnyes bnmegelzs!!
Ettl kezdve ltszlag egyszer a dolog: ahhoz, hogy eldnthet legyen: mennyit r meg a polgrrsg, az okos vsrl/vllalkoz mintjra csak egy osztst kell elvgeznnk:
Az r megllaptsa nem problma, nehezebb a haszon meghatrozsa. A gondot az okozza, hogy ebben az esetben a haszon nem ms, mint az „elmaradt”, a megelztt kr. Mrnnk kellene azoknak a bncselekmnyeknek a szmt, melyeket a megelzs eredmnyekppen nem kvettek el!
Els rnzsre lehetetlen, de ne adjuk fel!
Amennyiben a kzbiztonsgot, legalbbis annak kzterletekre rvnyes szelett nem csak a bnldzs szempontjbl rtkeljk, hanem megprblkozunk az lland s vltoz (vltoztathat), kzbiztonsgot erst s gyengt elemek kztt megllaptani valamilyen konkrt, szmszakilag is kifejezhet sszefggst, akkor lehetsgnk lesz a kzbiztonsg vltozsnak objektv mrsre!
Tegyk rthetv a fenti, bonyolultra sikeredett lltst:
Egy adott vros, falu, kerlet kzbiztonsgt pozitvan befolysolja, hogy rendr van az utcn, negatvan az elkvetett bncselekmny. Pozitvan az elkvet feldertse s „kivonsa” a forgalombl, negatvan a nyomozs megszntetse „tettes ismeretlen” ok miatt. lland (ltalban) a lakossg nagysga, vltoz a nagyobb tmeget megmozgat (pl. zsebtolvajlshoz kedvez) rendezvnyek szma. Vltoztathat a polgrrk kzterleten tlttt raszma is. Az egyes bncselekmny fajtk termszetesen nem azonos „slyak”, hiszen egy emberls kzbiztonsgra val hatsa klnbzik, mondjuk egy zseblopstl. Ezeknek a tnyezknek (s mg nagyon soknak) kt fontos tulajdonsguk van: szmszersthetek, s egyrtelmen megllapthat, hogy a kzbiztonsgot erstik, vagy gyengtik.
Nem belemenve egy rszletes elemzsbe, ragadjunk ki egy egyszer pldt. Egy adott teleplsen vente ellopnak 10 kerkprt. Ennek krrtke a kerkpr rtke s a bngyi kltsgek. Ez sszesen kb. 10 milli Ft. Megalakul a polgrrsg, dolgozik s ettl kezdve nem 10, hanem 5 kerkpr tnik csak el egy vben. A krrtk 5 milli forint. FELE a polgrrsg megalakulsa elttinek! Ez pedig konkrt forintostsa a szitucis bnmegelzsnek, konkrt forintostsa a polgrrsg munkjnak.
A polgrrsg 13 ves tevkenysge megfelel tvlat, hogy akr teljes statisztikai elemzssel lehessen bizonytani a krrtkek radiklis cskkenst ott, ahol akrcsak htvgn is, de tevkenykedik a polgrrsg. Nem kell mst tenni, mint kt hasonl nagysg s adottsg telepls bngyi statisztikjt alapul vve megvizsglni, hogy milyen arnyban cskkent azon a teleplsen a bncselekmnyek szma s krrtke, ahol mkdik a polgrrsg, s mit mutat ez a szm ott, ahol mg nincs szervezett polgrrsg. A ktkedk szmra, akik vltig lltjk, hogy a bnmegelzs nem forintosthat, taln megfelel bizonytk lenne egy ilyen sszevets elksztse, br mi vltig lltjuk, hogy nem kell sok tudomnyoskods ehhez, csak egyszer – alapmveleteken nyugv – szmtantuds s egy kis logikai rzk.
Egy nem ilyen direkt plda is, kis gondolkodssal szintn bizonytkul szolglhat:
Azon ugye nincs vita, hogy, ha egy teleplsrl elterjed, hogy jobb a kzbiztonsga, mint egy msik hasonl adottsgokkal rendelkez msik teleplsnek, akkor onnan nem ki, hanem beteleplni fognak a vllalkozsok, s az emberek. Ezltal megnnek az ingatlanrak, a betelepls folytn n az adbevtel s az llami normatv tmogats is. Abbl kiindulva, hogy egy adott telepls kzbiztonsga nem magtl j, hanem a helyi rendszeti szerveknek, az nkormnyzatnak s a telepls lakossgnak kzs s tervszer megelz munkjtl is, ez – rtelemszeren – a bevtel nvekedssel is ok-okozati sszefggsben ll. Itt is megfigyelhet az elmlt 13 v sorn, hogy a jobb kzbiztonsgi adottsgok a polgrrsg (vagyis a lakossg aktv rtege) megjelenstl meredeken emelked tendencit mutatnak. Ebbl az emelkedsbl pedig, bizonythatan nagyobb bevtelekhez jutnak az adott teleplsek. Ez a bevtel pedig szintn nem elmleti, hanem konkrt. (Mi a kzterleten elkvetett vagyon elleni bcs-k. esetben mutattuk "csak" ki rtknk meghatrozhatsgt. Ennek bizonytsa is egyszer, hiszen a polgrrk megjelensvel a teleplseken kevesebb a megronglt telefon, kisebb falfelletet tertenek be falfirkk, tbb illeglis hulladklerak sznik meg, kevesebb a hangoskods, az utcai tmads. Mrpedig a szemly elleni, flelmet, rossz hangulatot kelt (garzdasg, testi srts...) devins magatartsformk is elriasztjk a vllalkozkat, a tkt....cskkentve ezzel a normatv tmogatst.
Hogy ebbl a bevtel nvekedsbl mennyi eshet a polgrrsgre, illetve a bnmegelzsre szintn alapmveletekkel kiszmthat.
Az algoritmust is – jogdjra nem tartva ignyt – kzkinccs tesszk:
Ahol:
pn= a kzbiztonsgot pozitvan befolysol tnyezk
nn= a kzbiztonsgot negatvan befolysol tnyezk
KB1= Kzbiztonsgi egytthat
Egy hnap mlva megismtelve mindezt, termszetesen egy msik szmot fogunk eredmnyl kapni (KB2).
Amennyiben KB2 nagyobb, mint KB1, mondhatjuk, hogy a kzbiztonsg javult, ha kisebb, romlott.
Ezek utn a kifejezs egyes elemeinek s azok hatsnak elemzse megbzhatan megadja, hogy minek s mennyiben tudhat be a klnbsg. (pl, ha „csak” annyi vltozott a kzbiztonsgot nvel tnyezk kzl, hogy tbb polgrr tbb rt teljestett, vagy kiszmolhatjuk olyan teleplsre, ahol van s ahol nincs polgrrsg, akkor egyrtelm, hogy ennek ksznhet a vltozs.). „jtszhatunk” persze a szmokkal mskppen is: kiszmoljuk az rtket polgrr raszm nlkl is, s ltszani fog a klnbsg. Egy biztos, ahol nem fordtanak hangslyt s fleg forrsokat a bnmegelzsre, ott ez az egytthat lnyegesen rosszabb lesz, mint ahol igen.
Bennnket most termszetesen az rdekel elssorban, hogy az esetleges bncselekmnyszm cskkens minek tudhat be, illetve, hogy a polgrrsg bnmegelz tevkenysgnek mekkora a szerepe a bncselekmnyek szmnak cskkensben. Maga az eljrs (amely az itt bemutatott egyszerstett „demo” vltozatnl sokkal bonyolultabb) alkalmas a bekvetkezett vltozsok okainak meghatrozsra, s a szksges dntsek elksztsre is.
Annyi bizonyra lthat, hogy az egyes elemek (kztk a polgrrsg tevkenysge) slya szmszersthet!
Amennyiben ez igaz (mrpedig igaz!), semmi akadlya a polgrrk ltal vgzett munka, mint „haszon” forintostsnak (az eredeti pldbl kiindulva, ha 5-tel kevesebb kerkprt loptak el annak kvetkeztben, hogy 100 plusz rt tlttt kzterleten a polgrr egyeslet, akkor a forintosthat trsadalmi kr meghatrozhat sszeggel cskkent, msszval a trsadalmi haszon meghatrozhat sszeggel ntt), azaz a forintban kifejezhet rtk meghatrozsnak!
Vlemnynk szerint a ktkedk sem igazn ktkednek, csak „flnek” attl, hogy ha egzakt mdon bebizonyosodik, hogy a bnmegelzs s ebben a polgrrsg munkja mekkora hasznot hoz, akkor esetleg tbb millirdos kltsgvetsi teherr vlik.
Termszetesen nem az a clunk, hogy millirdos nagysgrend tmogats (ekkora sszegek derlnnek ugyanis ki!!) indokoltsgt prbljuk altmasztani. Az viszont igenis clunk, hogy akik dntenek, legyenek tisztba azzal, hogy
TBBET RNK, MINT AMEKKORA AZ RUNK!!
Vajth Gbor BPSZ elnksgi tag,
Zsombor Gyrgy OPSZ alelnk, BPSZ elnk.
|