Bünmegelőzés!
ORFK 2007.05.03. 20:01
Csalók célpontjai a nyugdíjasok!!
Az aktuális bűnügyi helyzetet értékelve megállapítást nyert, hogy az utóbbi hónapokban a főváros több kerületében, illetve a környező megyék (elsősorban Pest, Veszprém, Fejér, Szolnok stb.) településein megsokasodtak az olyan jellegű csalások, melyek során az idős, nyugdíjas személyek tájékozatlanságára, kiszolgáltatottságára, egyedül élésére, kifejezetten idős korára és ebből adódóan fogyatékosságára alapozva kísérlik meg a bűnözők az otthon tartott pénzeik megszerzését.
Előfordul, hogy rendőrnek, postásnak, önkormányzati dolgozónak, a nyugdíjfolyósító munkatársának, hittérítőnek, hitelügyintézőnek adják ki magukat. Ezt követően már könnyű dolguk van az értékek feltérképezésére a tulajdonos figyelmének elterelésében.
Az ilyen jellegű bűncselekményekre jellemző, hogy a bizalom elnyerése érdekében az elkövetők által alkalmazott legendák egyre sokszínűbbek, aktualizáltabbak, az adott körülményekhez jól illeszthetőek, ezáltal megtévesztésre alkalmasak. A kiszemelt áldozatnak előnyt, jót, hasznot ígérnek, melynek hatására annak védekezési mechanizmusa „kikapcsol”, elmarad az egészséges kételkedés, a kontroll, és az eredmény a bekövetkezett bűncselekmény.
Ezeknek a cselekmények a felderítése több szempontból is nehéz. Egyrészt a sértettek gyakorta az elkövetés után hosszabb idő elteltével tesznek bejelentést a rendőrségen. Másrészt a sértettek figyelmetlensége, korából következő fogyatékosságai miatt kevés olyan információval rendelkeznek, amelyek segíthetik a bűncselekmény körülményeinek tisztázását, az elkövetők azonosítását. Jellemző az is, hogy az idős emberek szégyellik, és magukat okolják a történtekért és csak az ismerősök, vagy a hozzátartozók bíztatására, vagy felszólítására értesítik a rendőrséget.
Az elszaporodó álpostás módszer lényege, hogy az elkövetők női tagja telefonon felhívja a kiszemelt idős embert azzal, hogy a posta központjának magas beosztású tisztségviselője, pl.: igazgatója és azért telefonál, mert a körzetükben dolgozó postai kézbesítő pénzhamisítási ügybe keveredett, amelyben már a rendőrség is nyomoz. A postástól -akinek gyakran a nevét is bemondják a még hitelesebb történet érdekében- a nyugdíjkifizetéskor a hamis bankjegyeket kaptak.
A telefonáló közli a nyugdíjassal, hogy a Magyar Postának kellemetlen lenne, ha ez nyilvánosságra kerülne, ezért folyik a belső vizsgálat, amelyet a rendőrség is igazolni fog telefonon. Az elkövető ezek után azt kéri, hogy a nyugdíjas közölje az otthon tartott pénzek (20, 10, 5 ezer forintosok) sorszámát, betűjelét és mennyiségét, ellenkező esetben a rendőrség orgazdaság címén eljárást fog kezdeményezni ellenük is. Arra is volt példa, hogy amikor a többszöri rábeszélés ellenére sem volt együttműködő a felhívott azzal fenyegették meg, hogy nem kapja meg a következő havi nyugdíját.
Természetesen a bemondott jelzésű bankjegyek minden esetben hamisaknak tűnnek, melyet a telefonáló ígérete szerint a megvizsgálás után a posta kicserél valódira. Ennek érdekében pár percen belül fel fogja keresni a sértettet egy megadott nevű és tiszti számú (pl.: Szigethalmi Péter, száma: 1108) postatiszt, akinek az összekészített készpénzt át kell adni megvizsgálásra.
A telefonbeszélgetés közben megérkezik a telefonáló társa, vagy társai, általában férfiak, akik a telefonáló által hivatkozott néven és számon mutatkoznak be. Kérik a pénzt megvizsgálásra, melyet azzal vesznek át, hogy le kell menniük az autójukhoz, mert a technikai berendezés nagysága miatt a vizsgálatot csak ott tudják elvégezni. A nyugdíjasok által gyanútlanul, elismervény nélkül átadott összegekkel, pedig az elkövetők eltűnnek.
Az ilyen módszerrel elkövetett bűncselekmények során kicsalt összegek nagysága a pár száz ezer és a több millió forint között mozog.
Az ilyen típusú bűncselekmények áldozatává válása könnyen elkerülhető, megelőzhető. Az elkövetők könnyen lebuktathatóak, csupán óvatosabbaknak kell lennünk. Ennek érdekében több csatornán keresztül is visszaellenőrizhetjük az ismeretlen személy által kérteket. Lehetőség szerint kérjünk segítséget szomszédunktól, ismerőseinktől, hozzátartozóinktól, a lakhelyszerinti hivatalos szervektől mielőtt bármit is teszünk.
ORFK Bűnmegelőzési és Esélyegyenlsőégi Osztály
|